Aké sú najčastejšie chyby, ktoré robíme pri švihu?

Žiadny golfový profesionál z neba nespadol. Všetci začínajú úplne rovnako. Učia sa z chýb. Rozdiel je v tom, že niekto proste chybuje viac. Aj príčiny chýb sa však môžu líšiť. Napriek tomu sa dajú zaradiť do štyroch základných skupín.

Nesprávne držanie golfovej palice
Značné percento golfistov dopláca na nesprávne alebo na nie celkom správne držanie palice. Ich odpaly sú nepresné a dosahujú kratšie vzdialenosti.

Nedokonalé držanie palice zapríčiní zlú pozíciu hlavy pri trafení loptičky. Môže váš švih tiež nasmerovať nesprávnym smerom, alebo vám zablokovať zápästie. Potom nie ste schopní urobiť švih a váš úder je silový. Prevaha sily nad švihom je pri hre veľmi nežiaduca. Môžete sa snažiť akokoľvek, loptička vás proste neposlúchne.

Nesprávne držanie tela
Zlé držanie tela je častou chybou, ktorá sa prejavuje už pri oslovení loptičky. Najväčším problémom je príliš veľký odstup od loptičky, alebo naopak hlboký predklon. Ďalšou chybou môže byť aj nevhodné založenie palice za loptičku. Jej hlava nesmie ležať na pätke.

Prečo je hlboký predklon na škodu? Ohnutý chrbát vám pri švihu nedovolí vytočiť ramená tak, ako potrebujete. Pokiaľ ste príliš blízko loptičky, nemáte dostatočný priestor na správny švih.

Otvorený a zatvorený postoj
Ak spojnica ramien ukazuje vľavo od cieľa, rovina vášho švihu nie je celkom správna. Ide zvonka dovnútra. Výsledkom je slice, v horšom prípade odletí loptička doľava mimo váš cieľ.

Pozornosť by ste však mali venovať aj zatvorenému postoju. Ide o problém celkom opačný. Spojnica ramien ukazuje vpravo od cieľa a váš švih ide znútra von. Potom hráte draw alebo hook. Odpal vám však môže vyraziť i priamočiaro doprava.

Nesprávne vedenie palice pri údere
Pre rovný odpal je kľúčové, aby v okamihu úderu do loptičky bola hlava palice nasmerovaná k cieľu. Dôležitý je však tiež jej pohyb. Ten by mal kopírovať líniu vedúcu k jamke. Nie vždy sa nám to ale podarí, a tak len smutne hľadáme loptičku na úplne inej svetovej strane. Medzi letové trajektórie loptičky patria nasledujúce.

  • Fade – trajektória loptičky stáčajúca sa za letu mierne zľava doprava
  • Slice – trajektória loptičky stáčajúca sa za letu výrazne zľava doprava
  • Draw – trajektória loptičky stáčajúca sa za letu mierne sprava doľava
  • Hook - trajektória loptičky stáčajúca sa za letu výrazne sprava doľava

Všetky tieto prípady spôsobuje zlá pozícia hlavy palice, smer pohybu švihu, alebo ich kombinácia.


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Pružnosť a výborná komunikácia

Overený zákazník,

Kvalita a rýchlosť

Overený zákazník,

Super pristup, vzdy ochotne poradia a vysvetlia.

Overený zákazník,

Obsah tohto webu je duševným vlastníctvom spoločnosti SVK Investments s.r.o. a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Obsahom webu sa rozumie grafický vzhľad - dizajn, obsahová platforma, logická štruktúra, textový i obrazový materiál a všetky ďalšie informácie a náležitosti webu. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti SVK Investments s.r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja.