Ako správne chipovať?

Načo sú vám tie parádne dlhé odpaly, z ktorých zvyšok ihriska onemie, keď sa potom na green dostávate na trikrát? Kúzlo golfu tkvie predovšetkým v krátkej hre a preto vám dnes poradíme, ako sa s ňou popasovať. Aké sú teda dôležité prvky úspešného chipu?

Zaujmite správny postoj
Správny postoj je základom všetkého, preto pri jeho formovaní voľne spustite paže, aby mohol byť váš švih celkom uvoľnený.

Svoj postoj majte ľahko otvorený, špička prednej nohy by mala smerovať mierne smerom k jamke. Šírka postoja je o pocite, odporúča sa však užší, ako pri ďalších odpaloch železom.

Je obvyklé, že sa pri chipovaní drží palica nižšie ako pri klasickom odpale železom. Rovnako ako šírka postoja je ale aj držanie palice individuálne. 

Nastavte optimálnu pozíciu loptičky
U klasického chipu si môžete loptičku posunúť do stredu, prípadne ju umiestniť bližšie k zadnej nohe. Rozhodne by ste ju ale nemali mať ďalej, ako za vnútornou časťou chodidla.

Pohybujte plynulo telom
Pohyb tela pri chipovaní sa veľmi podobá pohybu pri puttovaní, hoci existujú najrôznejšie techniky líšiace sa napríklad v miere zalomenia zápästia. Dôležité je, aby ste urobili plynulý pohyb. Dĺžka vášho náprahu by mala byť rovnaká ako dĺžka preťaženia pri zachovaní hlavy palice v nezmenenej polohe. Vaša palica rovnako ako vaša pravá dlaň musí prechádzať skrz loptičku smerom k jamke.

Neustále majte oči na loptičke. Ak do nej nezmeníte rýchlosť, ani telo nezmení svoju výšku. Pokiaľ sa narovnáte, hrozí, že zasiahnete len hornú časť loptičky.

Veľkou chybou, ktorá sa objavuje predovšetkým u začínajúcich golfistov, je prehnaná aktivita v zápästí. Tým loptičku do vzduchu nedostanete. Radšej to nechajte na palicu a pohyb tela. Pokiaľ totiž urobíte plynulý pohyb a palicou správne prešvihnete loptičku, jej loft ju vystrelí hore. Ak vašu loptičku obklopuje hustá tráva, nebojte sa razantného švihu. Pamätajte ale, že nesmiete v momente kontaktu palice s loptičkou spomaliť alebo sa zaseknúť.

Zvoľte ideálnu palicu
Chipovať sa dá takmer sedemdesiatimi percentami palíc, ktoré vo svojom bagu nájdete. Začiatočníci by však mali do rúk vziať predovšetkým pitching wedge, devinu alebo osmičku železo. 

Majte na pamäti jednu vec, čím dlhšiu palicu si vezmete, tým bude let vašej loptičky nižší a kratší s dlhším dobehom.

Nie je jednoduchší spôsob ako zistiť zmenu krivky letu a pomeru vzdialenosti, ktorými loptička preletí vzduchom a po dopade na zem, než testovaním palíc pri tréningu. Vďaka tomu bude vaša hra variabilnejšia a tak sa ľahšie rozhodnete, akú prihrávku v konkrétnej situácii využiť.


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Pružnosť a výborná komunikácia

Overený zákazník,

Kvalita a rýchlosť

Overený zákazník,

Super pristup, vzdy ochotne poradia a vysvetlia.

Overený zákazník,

Obsah tohto webu je duševným vlastníctvom spoločnosti SVK Investments s.r.o. a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Obsahom webu sa rozumie grafický vzhľad - dizajn, obsahová platforma, logická štruktúra, textový i obrazový materiál a všetky ďalšie informácie a náležitosti webu. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti SVK Investments s.r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja.