Ako vybrať golfový driver?

Už si so železom hráte jedna radosť a túžite po dlhších ranách?
Nebojíte sa, že budete spočiatku hľadať loptičky po lesoch a kroviskách namiesto fairwaya?
Potom čítajte ďalej. V našom článku vám poradíme, ako nový driver vybrať a ktorý je pre vás ten pravý.
 

Aké má hlava driveru parametre?
Hlava palice, ktorá slúži pre rany dlhších vzdialeností, je obmedzená objemom. Ten sa u driverov pohybuje medzi 440 a 460 cm3. Technickejší hráči pracujúci s odpalom loptičky spravidla využívajú hlavy menších objemov. S väčšou hlavou driveru si však jednoduchšie zaistíte podarenú ranu a vyvarujete sa zbytočných chýb. 

Ako ranu ovplyvní jej ťažisko?
Pokiaľ je ťažisko nastavené v prednej časti hlavy, vaša rana bude rýchlejšia, loptička dosiahne nižšiu rotáciu a celkovo bude palica náchylná na horšie odpaly. Oproti tomu ťažisko položené nižšie a bližšie k lícnej strane palice zapríčiní väčšiu rotáciu a palica bude viac odpúšťať. 

Aká je ideálna rotácia a uhol odpalu?
Ideálnu učebnicovú ranu predstavuje loptička odpálená pod uhlom 17° s rotáciou otáčok 1700 za minútu. To však v reáli úplne neplatí. Loptičky na ihrisku lietajú v uhloch medzi 10 a 12° a ich rotácia sa drží pod 3000 otáčok za minútu. S tým tiež súvisí sklon lícu palice od zvislej osi. Tomu sa v golfovej terminológii hovorí loft. 

K čomu je loft dobrý?
Loft palice predstavuje uhol, pod ktorým loptičku odpálite. Najbežnejším uhlom na sweet spote driveru je 8 až 12°. A prečo práve na sweet spote? Pretože je lícna strana driveru zaoblená, dosahuje pri zemi uhol len 7°, pričom v hornej časti napríklad 13°. Podľa toho, kde loptičku zasiahnete tak letí buď vysoko, nízko a má tiež inú rýchlosť rotácie. Ideálny loft ide ruka v ruke s rýchlosťou švihu. Pokiaľ dosahuje váš švih rýchlosť pod 150 km/h, je pre vás vhodnejší loft s uhlom spotu 10°. Ten dostane vašu ranu vyššie a zvýši rotáciu loptičky. 

Pokiaľ investujete do lepšieho driveru, milo vás prekvapí možnosť prispôsobenia loftu až o 5°. Môžete tak skúšať a testovať, ktorý uhol vám vyhovuje najviac. 

Aká by mala byť dĺžka a pružnosť šaftu?
Súčasné pravidlá povoľujú maximálnu dĺžku šaftu 122 cm, u väčšiny palíc sa ale stretávame s dĺžkou 114 cm. Dôvod je zrejmý, dlhšia palica vám síce zaistí rýchlejšiu ranu, jej rozptyl však skrotíte len ťažko. Čo sa týka pružnosti, delia sa šafty do niekoľkých kategórií. Ide o menej tuhé šafty, medzi ktoré patrí L – ladies a S – senior, potom R – regular a nakoniec tuhé šafty S – stiff, SX – extra stiff a ďalšie. Menej tuhé šafty vynesú vašu ranu do výšky a loptička bude mať tendenciu lietať do strán. Tuhé šafty naopak držia loptičku pri zemi a viac vpravo. Ideálna pružnosť šaftu sa rovnako ako loft odvíja od rýchlosti švihu. Čím je váš švih rýchlejší, tým tuhší šaft je pre vás vhodný. 

Na čo teda pri kúpe driveru klásť najväčší dôraz?
Ak s hrou s driverom len začínate, nie je úplne nutné investovať do palice so všetkými technickými vymoženosťami. Zamerajte sa skôr na jej pružnosť, ťažisko hlavy a loft. Upravovať parametre palice začnite, až si budete istý, ako to vlastne chcete hrať. To vyžaduje trochu času a o niečo viac odpálených loptičiek. Tu sa môžeme pozrieť, čo pre vás máme www.digitalgolf.sk


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Pružnosť a výborná komunikácia

Overený zákazník,

Kvalita a rýchlosť

Overený zákazník,

Super pristup, vzdy ochotne poradia a vysvetlia.

Overený zákazník,

Obsah tohto webu je duševným vlastníctvom spoločnosti SVK Investments s.r.o. a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Obsahom webu sa rozumie grafický vzhľad - dizajn, obsahová platforma, logická štruktúra, textový i obrazový materiál a všetky ďalšie informácie a náležitosti webu. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti SVK Investments s.r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja.