Hra na 6 spôsobov

Golf patrí medzi najzložitejšie športy, ktoré mohol človek vymyslieť. Náročným ho však nerobí len technika hry a taktika, ale tiež pravidlá. Práve tie sú pre mnohých golfistov veľkým strašiakom. Možno, že akurát pre vás je akákoľvek herná situácia absolútna brnkačka, ale čo súťažné varianty? Viete koľkými spôsobmi sa dá vlastne golf hrať a ako sa pri nich počíta?

Hra na údery
Aj golfový nezasvätenec dobre vie, že úlohou každého golfistu je dostať svoju loptičku do jamky na čo najmenej pokusov. Práve preto vás neprekvapí, že hra na údery je tým najznámejším variantom golfu. Každý hráč si behom hry započítava údery, ktoré na konci každej jamky sčíta. Víťazí ten, ktorého úderov je najmenej. S týmto variantom sa môžete stretnúť na amatérskych i profesionálnych turnajoch.

Stableford
Hra na body alebo stableford je veľmi obľúbeným variantom prevažne medzi golfovými amatérmi. Hráči s vyšším HCP hrajú s väčšou bodovou dotáciou než tí, ktorých HCP je nižší. Potom spolu môžu viesť vyrovnaný súboj golfisti rozdielnych výkonnostných kategórií.

Body sa pripisujú hráčovi podľa odpalov dosiahnutých na jednotlivých jamkách. Albatros je rovný piatim bodom, eagle štyrom, birdie trom a par dvom. Za bogey získa hráč jeden bod a horší výsledok je ďalej bez bodu. Víťazom je tak logicky ten, ktorý ich získa najviac.

Stableford plne zohľadňuje handicap hráča. Golfista s handicapom 10 získa úder k dobru na desiatich najťažších jamkách. Pokiaľ teda zahrá par, dostane namiesto dvoch bodov rovno tri. Aby overil svoj handicap, mal by na 18 jamkách získať 36 bodov. Golfista, ktorého handicap je 18 musí zahrať aspoň samé bogey, zatiaľ čo tomu s handicapom 36 stačia len double bogey.

Hra na jamky
Jamková hra je jednou z najatraktívnejších variantov golfu, lebo tu dvaja golfisti zvádzajú priamy boj o jednotlivé jamky. Jamku získa hráč, ktorý na nej predviedol menej úderov. Ak sa stane, že dosiahnu rovnaký počet úderov, jamka sa delí dvoma a skóre sa nemení. Súboj je rozhodnutý vo chvíli, keď jeden z hráčov vedie o viac jamiek, než ostáva k dohraniu. Jamková hra je obľúbená ako u amatérov, tak u profesionálnych golfistov.

Fourball
Hra so štyrmi loptičkami je tímová hra, ktorá stavia na rovnakých princípoch ako hra na jamky. Rozdielom je len to, že spolu súperia dvojice golfistov. Každý z nich má v hre svoju loptičku, s tým, že vždy sa započítava výsledok úspešnejšieho z tímu.

Foursome
Tento variant je podobný hre so štyrmi loptičkami. Dôležitým rozdielom je to, že každá dvojica hrá len jednou loptičkou. Párne jamky začína jeden hráč, nepárne zasa druhý. Behom hry sa striedajú po každom odpale. Foursome sa najčastejšie hrá ako hra na jamky.

Greensome
Greensome je obdoba variantu foursome. Jediným rozdielom je to, že na každej jamke odpaľujú obaja hráči z tímu. Vyberú úspešnejšiu loptičku a potom už sa zasa pravidelne striedajú. Modifikáciou hry greensome je gruesome, kde úvodný drive vyberá súper. Hra tak dostáva nový rozmer.


Overené našimi zákazníkmi

Pozrieť hodnotenie na Heureka.sk

Pružnosť a výborná komunikácia

Overený zákazník,

Kvalita a rýchlosť

Overený zákazník,

Super pristup, vzdy ochotne poradia a vysvetlia.

Overený zákazník,

Obsah tohto webu je duševným vlastníctvom spoločnosti SVK Investments s.r.o. a je chránený v zmysle Autorského zákona č. 618/2003 Z.z. v znení neskorších predpisov a príslušnými platnými právnymi predpismi Slovenskej republiky. Obsahom webu sa rozumie grafický vzhľad - dizajn, obsahová platforma, logická štruktúra, textový i obrazový materiál a všetky ďalšie informácie a náležitosti webu. Publikovanie resp. ďalšie šírenie časti alebo celého obsahu tohto webu akýmkoľvek spôsobom bez predchádzajúceho písomného súhlasu spoločnosti SVK Investments s.r.o. je výslovne zakázané bez ohľadu na uvedenie či neuvedenie zdroja.